Τρίτη, 23 Φεβρουαρίου 2010

oscar night live

Η εκδήλωση για τεχνικούς λόγους ματαιώνατε . Θα λάβει χώρα σε privet χώρο. Ευχαριστώ για την κατανόηση





Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2010

The Awards of the International Jury 2010




Τα βραβεία της 60ης Berlinale

Golden Bear for Best Film
Bal (Honey) by Semih Kaplanoglu


Silver Bear - The Jury Grand Prix
Eu cand vreau sa fluier, fluier (If I Want To Whistle, I Whistle) by Florin Serban

Silver Bear - Best Director
Roman Polanski for The Ghost Writer (The Ghost Writer)


Silver Bear - Best Actress
Shinobu Terajima in Caterpillar (Caterpillar) by Koji Wakamatsu


Silver Bear - Best Actor
Grigori Dobrygin & Sergei Puskepalis
for Kak ya provel etim letom (How I Ended This Summer) by Alexei Popogrebsky


Silver Bear - Outstanding Artistic Achievement in the Category Camera
Pavel Kostomarov for the camera in
Kak ya provel etim letom (How I Ended This Summer)
by Alexei Popogrebsky


Alfred Bauer Prize
Awarded in memory of the Festival founder, for a work of particular innovation.
Eu cand vreau sa fluier, fluier (If I Want To Whistle, I Whistle)
by Florin Serban


αναλυτικά για τις ταινίες και τα βραβεία αύριο

Παρασκευή, 12 Φεβρουαρίου 2010

ZOMBIELAND


ZOMBIELAND

Έτος : 2009
Χώρα : ΗΠΑ
Είδος : Ζομπολογία - παρωδία τρόμου
Μάστορας : Ruben Fleischer
Παίχτες: Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone
Κρατάει : Μέχρι τέλους ( 88΄)


ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΕ DVD& BLURAY


Ταινίαρα η Μπαρούφα? Αριστούργημα η σκουπίδι? Αστείο η γελοίο? Τρομακτικό η τραγικό? Ε ναι να μια ταινία που αποδέχεται μ ανοιχτές τις αγκάλες όλους τους παραπάνω χαρακτηρισμούς.. αν την επιλέξετε για σήμερα τοπ βράδυ μπορεί: Να γελάσετε με την ψυχή σας , να πετάξετε το κουτάκι με τη μπίρα στη νέα Λεντ Σαμσούνγκ σας και να πέσει το σεμεδακι που τοποθέτησε η μαμά - γυναίκα με σελοτεϊπ στο επάνω μέρος για να μην πέφτει . Μπορει πάλι αν ειστε και λίγο χεστακος να χρειαστεί να φορέσετε κάνα πάμπερς πριν την προβολή καλού κακού. Όπως και να έχει η ταινία είναι σκέτος ΧΑΒΑΛΕΣ και βλέπετε μεν αλλά μην περιμένετε και Shaun of the dead.

Όταν ολόκληρη η Αμερική έχει μετατραπεί σε ζωντανά κουφάρια που περιφέρονται στους δρόμους για λίγο αχνιστή σάρκα κι ένα ποτήρι φρεσκοστυμμένο αίμα , μια ομάδα από αποτυχημένους μπαγλαμάδες θα προσπαθήσει να επιβιώσει και να εξοντώσει όσο το δυνατόν περισσότερα ζομπία μπορεί . Την ομάδα αποτελούν ένας καραβλαχος καουμπόη στραβωμένος απ τη μαγκιά κι ερωτευμένος με τη μπερέτα του , ένας χέστης μπούφος νεαρός στερημένος σεξουαλικής πράξης , μια ομορφούλα κορασίδα μπουχτισμένη σεξουαλικής πράξης και μια αδιάφορη πιτσιρίκα έτσι για να συμπληρώνει στο σκηνικό . Λέτε να τα καταφέρουν ενάντια στη μανία των αιμοδιψή νεκροζώντανων κουφαριών η θα …… εεε μη σας αποκαλύψω και το φινάλε και χαθεί η μαγεία , δεν κάνει .


JULIE AND JULIA



ΤΖΟΥΛΙ ΚΑΙ ΤΖΟΥΛΙΑ

Έτος: 2009

Χώρα: ΗΠΑ

Ειδος: κωμωδία - κοινωνική

Σκηνοθεσία : Nora Ephron

Πρωταγωνιστούν: Meryl Streep, Amy Adams, Stanley Tucci

Διάρκεια: 118΄


Μια ευχάριστη ανθρώπινη κωμωδία με δυνατό της χαρτί την πάντα επιβλητική Μεριλ Στριπ . Εδώ υποδύεται την Τζούλια , μια διεθνούς φήμης Σεφ και συγγραφέα μαγειρικών βιβλίων με έμφαση στη γαλλική κουζίνα . Άθελα της γίνεται η έμπνευση για μια απογοητευμένη κοπέλα ονόματι Τζούλι που προσπαθεί ν αλλάξει στάση ζωής μέσα από τις μαγειρικές συνταγές της πρώτης . Βάζει λοιπόν σκοπό να πραγματοποιήσει και τις 524 συνταγές του βιβλίου της Τζουλια μέχρι να γίνει 30 χρόνων , δηλαδή μέσα σ ένα σχεδόν χρόνο .

Γλυκιά , ρομαντική , πικάντικη , εύγευστη , χαρούμενη μα πάνω απ όλα απολαυστική


Δευτέρα, 8 Φεβρουαρίου 2010

Επικίνδυνες Μαγειρικές


Σκηνοθεσία : Βασίλης Τσελεμέγκος,

Πρωταγωνιστούν: Γιώργος Χωραφάς

Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης

Κάτια Ζυγούλη

Ξεκίνησε να προβάλετε αυτή τη εβδομάδα στις αίθουσες είναι και η νέα δουλειά ( και η πρώτη ) του Βασιλη Τσελεμέγκου. Μια ενδιαφέρουσα σκηνοθετική δουλειά που εχει άποψη μα πάνω απ όλα στιλ. Ένα γευστικό οπτικό παραλήρημα . Δυο πρωταγωνιστές που προτάσσουν τις κουτάλες του για τα ωραία ματιά μιας κορασίδας . Και τι κορασίδας , Να την πιεις στο ποτήρι , όπως και τις πατάτες. Μια μοιραία γυναίκα που πέφτει απ το πουθενά . Ένας γοητευτικός ΣΕΦ μεγατόνων παγκοσμίου φήμης στο κέντρο της Αθήνας κι ένας μάγειρας εμπορικού πλοίου που αποφασίζει να πιάσει στεριά. Οι δυο άντρες θα μοιραστούν την ομορφότερη κατ αυτούς και όχι μόνο γυναίκα του πλανήτη. Ο πρώτος ( Χωραφάς) με την λεπτότητα και την ονειρική μαγειρική του ερεθίζει τον ουρανίσκο και τη φαντασία της δίμετρης καλλονής (Ζυγούλη) που παραδίδεται αμάχητη στη γοητεία του. Ο δεύτερος άντρας της ιστορίας μας (Μαρκουλάκης) νεότερος του πρώτου , επιμελής ατημέλητος , καβαλά τη μηχανή του και δε διστάζει ν απολαύσει με την ίδια και ίσως και μεγαλύτερη ευχαρίστηση ένα ¨βρομιάρικο¨ σουβλάκι απ ένα καλομαγειρεμένο πιάτο gourmet . Όταν ανακαλύψουν πως μοιράζονται την ιδία γυναίκα θα βάλουν τα δυνατά τους δηλαδή τη φαντασία τους στη μαγειρική και σαν σύγχρονοι μονομάχοι θα πολεμήσουν για την καρδιά της αγαπημένης τους .

Η ταινια είναι ουσιαστικά μια κινηματογραφική μεταφορά του πικάντικου ελληνικού best seller του Ανδρέα Στάϊκου που κυκλοφόρησε το 1998 και έχει μεταφραστεί μέχρι σήμερα σε 14 γλώσσες . Το 2002 είχε μεταφερθεί και στο θεατρικό σανίδι σε σκηνοθεσία της Αθανασίας Καραγιαννοπούλου.

Ο Γιωργος Χωραφάς για μια φορά ακόμα αποδεικνύει έμπρακτα το πόσο μεγάλος ηθοποιός είναι ασχέτως αν η ελληνική του προφορά αρχικά ξενίζει το θεατή κάτι που στη συνέχεια δένει απόλυτα με το σενάριο αφού υποδύεται ένα ΣΕΦ που διαπρέπει στη Γαλλία και στην Αμερική. Μαρκουλάκης απολαυστικός πάντα σ ένα ρόλο που του κάθετε γάντι. Η Κάτια τώρα ( αχ Κάτια) μπορεί να λένε οι κακές γλώσσες ότι είναι ατάλαντη , ότι δε μπορεί ν αρθρώσει μια ολοκληρωμένη πρόταση κλπ κλπ . Ε και ? ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΌΛΑ ΑΥΤΑ? Και πες ότι έχουν δίκιο , υπάρχει περίπτωση να παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο στην ταινία? Σας πληροφορώ πως ούτε μια στο εκατομμύριο παρ όλο που το βλέμμα του αρσενικού θεατή δεν ξεκολλά ούτε δευτερόλεπτο από πάνω της .

Μη διστάσετε να τη δείτε , Είναι απολαυστική , στιλάτη , δροσερή , έξυπνη, προκλητική και διασκεδαστική . Εμένα ΜΕ άρεσε ΣΕ λέω

Τετάρτη, 3 Φεβρουαρίου 2010

the Oscars Nominees 2010


And the
Oscar
Goes to ?



Actor in a Leading Role

Jeff Bridges in “Crazy Heart”
George Clooney in “Up in the Air”
Colin Firth in “A Single Man”
Morgan Freeman in “Invictus”
Jeremy Renner in “The Hurt Locker”

Actor in a Supporting Role
Matt Damon in “Invictus”
Woody Harrelson in “The Messenger”
Christopher Plummer in “The Last Station”
Stanley Tucci in “The Lovely Bones”
Christoph Waltz in “Inglourious Basterds”

Actress in a Leading Role
Sandra Bullock in “The Blind Side”
Helen Mirren in “The Last Station”
Carey Mulligan in “An Education”
Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
Meryl Streep in “Julie & Julia”

Actress in a Supporting Role
Penélope Cruz in “Nine”
Vera Farmiga in “Up in the Air”
Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
Anna Kendrick in “Up in the Air”
Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”

Animated Feature Film
“Coraline” Henry Selick
“Fantastic Mr. Fox” Wes Anderson
“The Princess and the Frog” John Musker and Ron Clements
“The Secret of Kells” Tomm Moore
“Up” Pete Docter

Art Direction
“Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
“The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
“Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
“Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
“The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray

Cinematography
“Avatar” Mauro Fiore
“Harry Potter and the Half-Blood Prince” Bruno Delbonnel
“The Hurt Locker” Barry Ackroyd
“Inglourious Basterds” Robert Richardson
“The White Ribbon” Christian Berger

Costume Design
“Bright Star” Janet Patterson
“Coco before Chanel” Catherine Leterrier
“The Imaginarium of Doctor Parnassus” Monique Prudhomme
“Nine” Colleen Atwood
“The Young Victoria” Sandy Powell

Directing
“Avatar” James Cameron
“The Hurt Locker” Kathryn Bigelow
“Inglourious Basterds” Quentin Tarantino
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels
“Up in the Air” Jason Reitman

Documentary (Feature)
“Burma VJ” Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
“The Cove” Nominees to be determined
“Food, Inc.” Robert Kenner and Elise Pearlstein
“The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
“Which Way Home” Rebecca Cammisa

Documentary (Short Subject)
“China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” Jon Alpert and Matthew O’Neill
“The Last Campaign of Governor Booth Gardner” Daniel Junge and Henry Ansbacher
“The Last Truck: Closing of a GM Plant” Steven Bognar and Julia Reichert
“Music by Prudence” Roger Ross Williams and Elinor Burkett
“Rabbit à la Berlin” Bartek Konopka and Anna Wydra

Film Editing
“Avatar” Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
“District 9” Julian Clarke
“The Hurt Locker” Bob Murawski and Chris Innis
“Inglourious Basterds” Sally Menke
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Joe Klotz

Foreign Language Film
“Ajami” Israel
“El Secreto de Sus Ojos” Argentina
“The Milk of Sorrow” Peru
“Un Prophète” France
“The White Ribbon” Germany

Makeup
“Il Divo” Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
“Star Trek” Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
“The Young Victoria” Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Music (Original Score)
“Avatar” James Horner
“Fantastic Mr. Fox” Alexandre Desplat
“The Hurt Locker” Marco Beltrami and Buck Sanders
“Sherlock Holmes” Hans Zimmer
“Up” Michael Giacchino

Music (Original Song)
“Almost There” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
“Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
“Loin de Paname” from “Paris 36” Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas
“Take It All” from “Nine” Music and Lyric by Maury Yeston
“The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett

Short Film (Animated)

“French Roast” Fabrice O. Joubert
“Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” Nicky Phelan and Darragh O’Connell
“The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” Javier Recio Gracia
“Logorama” Nicolas Schmerkin
“A Matter of Loaf and Death” Nick Park

Short Film (Live Action)
“The Door” Juanita Wilson and James Flynn
“Instead of Abracadabra” Patrik Eklund and Mathias Fjellström
“Kavi” Gregg Helvey
“Miracle Fish” Luke Doolan and Drew Bailey
“The New Tenants” Joachim Back and Tivi Magnusson

Sound Editing

“Avatar” Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
“The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson
“Inglourious Basterds” Wylie Stateman
“Star Trek” Mark Stoeckinger and Alan Rankin
“Up” Michael Silvers and Tom Myers

Sound Mixing
“Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
“The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
“Inglourious Basterds” Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
“Star Trek” Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
“Transformers: Revenge of the Fallen” Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson

Visual Effects
“Avatar” Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
“District 9” Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
“Star Trek” Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton

Writing (Adapted Screenplay)
“District 9” Written by Neill Blomkamp and Terri Tatchell
“An Education” Screenplay by Nick Hornby
“In the Loop” Screenplay by Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Screenplay by Geoffrey Fletcher
“Up in the Air” Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner

Writing (Original Screenplay)
“The Hurt Locker” Written by Mark Boal
“Inglourious Basterds” Written by Quentin Tarantino
“The Messenger” Written by Alessandro Camon & Oren Moverman
“A Serious Man” Written by Joel Coen & Ethan Coen
“Up” Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

Best Picture
“Avatar” James Cameron and Jon Landau, Producers
“The Blind Side” Nominees to be determined
“District 9” Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers
“An Education” Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
“The Hurt Locker” Nominees to be determined
“Inglourious Basterds” Lawrence Bender, Producer
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
“A Serious Man” Joel Coen and Ethan Coen, Producers
“Up” Jonas Rivera, Producer
“Up in the Air” Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers