Τρίτη, 26 Μαΐου 2009

City Island





















Τι γλυκά ταινία .
Τι ευχάριστη έκπληξη?

Θα μπορούσε να είναι ένα κοινωνικό δράμα , μια πονεμένη ιστορία μιας οικογενείας στα πρόθυρα νευρικής κρίσης. Ναι θα μπορούσε να είναι , όμως δεν μπορεί .

Μια ¨δυσλειτουργική¨ οικογένεια όπου ο πατέρας ονόματι Vince διορθωτής κειμένων στο επάγγελμα αγωνίζεται κρυφά απ την οικογένεια να κάνει τα όνειρο του πραγματικότητα . Να γίνει ηθοποιός και παίξει στη νέα ταινία του Scorsese . Παράλληλα γοητεύεται και από μια νέα όμορφη ηθοποιό που τον βοηθαει στο να πετύχει το στόχο του . Φαίνετε όμως ότι δεν είναι το μόνο μέλος της οικογενείας με μυστική δράση . Η μητέρα Joyce νιώθει παραμελημένη απ τον άντρα της και βρίσκετε ένα βήμα πριν ενδώσει σε νεαρό πειρασμό . Τα δυο τους παιδιά είναι ακριβώς αυτό που αποκαλούμε αλλού γι αλλού . Η ανήλικη κόρη απογυμνώνει καθημερινά τον εσωτερικό της κόσμο σε μία πασαρέλα ενός στριπτιζάδικου. Στο φινάλε οι αποκαλύψεις πέφτουν σαν βροχή και παρόλη την δύσκολη κατάσταση των πρωταγωνιστών ο θεατής προσπαθεί μάταια να κρατηθεί στη θέση του και να μη σωριασθεί στο πάτωμα από τα γέλια.

Ο Andy Garcia σ ένα ρόλο έκπληξη όπως δεν τον έχουμε ξαναδεί να μας παρασύρει με την φρεσκάδα του σ ένα υποδειγματικό σενάριο που εγώ θα τολμούσα να το χαρακτηρίσω και σας ένα νέο American Beauty η ακόμα και σαν την αστεία πλευρά του Happiness . Νιώθω τυχερός που δεν την έχασα στην φετινή Berlinale .


Αν την πετύχετε σε κάποια αίθουσα μη διστάσετε να μπείτε . Θα σας αποζημιώσει όσο δε φαντάζεστε

Υ.Γ Όλα τα λεφτά η σκηνή με την οντισιον

Δευτέρα, 25 Μαΐου 2009

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΑΝΝΩΝ 2009



62ο φεστιβάλ κινηματογράφου Καννών

ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ


Palme d'Or


DAS WEISSE BAND (THE WHITE RIBBON) directed by Michael HANEKE


Grand Prix


UN PROPHÈTE (A PROPHET) directed by Jacques AUDIARD


Award for Best Director


Brillante MENDOZA for KINATAY

Award for Best Screenplay


LOU Ye for CHUN FENG CHEN ZUI DE YE WAN (Spring Fever)


Award for Best Actress


Charlotte GAINSBOURG in ANTICHRIST directed by Lars VON TRIER


Award for Best Actor


Christoph WALTZ in INGLOURIOUS BASTERDS directed by Quentin TARANTINO


Jury Prize Ex-aequo

FISH TANK directed by Andrea ARNOLD

BAK-JWI (THIRST) directed by PARK Chan-Wook


Vulcain Prize for an artist technician, awarded by the C.S.T.

MAP OF THE SOUNDS OF TOKYO directed by Isabel COIXET


Lifetime achievement award for his work

LES HERBES FOLLES (WILD GRASS) directed by Alain RESNAIS


SHORT FILMS


Palme d'Or - Short Film

ARENA directed by João SALAVIZA


Short Film Special Distinction

THE SIX DOLLAR FIFTY MAN directed by Louis SUTHERLAND


Un Certain Regard Prize - Groupama Gan Foundation for Cinema

KYNODONTAS (DOGTOOTH) directed by Yorgos LANTHIMOS


Jury Prize - Un Certain Regard

POLITIST, ADJECTIV (POLICE, ADJECTIVE) directed by Corneliu PORUMBOIU


Un Certain Regard Special Jury Prize Ex-aequo

KASI AZ GORBEHAYE IRANI KHABAR NADAREH (NO ONE KNOWS ABOUT PERSIAN CATS) directed by Bahman GHOBADI

LE PÈRE DE MES ENFANTS (FATHER OF MY CHILDREN ) directed by Mia HANSEN-LØVE

Τρίτη, 12 Μαΐου 2009

Jean-Claude Van Damme




JCVD

Jean-Claude Van Damme

Χώρα : Γαλλία

Έτος: 2008

Είδος: κωμωδία - περιπέτεια

Σκηνοθεσία: Mabrouk El Mechri

Πρωταγωνιστούν: Jean Claude Van Damme, Francois Damiens

Διάρκεια: 92’


Αν είστε fun του κύριου μαμαω και δέρνω ίσος η νέα του ταινία αυτή να σας απογοητεύσει καθώς είναι πέρα για πέρα διαφορετική απ ότι έχουμε δει μέχρι σήμερα απ τον δημοφιλή ξυλίστα. Μια ταινία που ο πρωταγωνιστής υποδύεται τον εαυτό του αυτοσαρκάζοντας τον. Θα βρεθεί τυχαία σε μια ληστεία τράπεζας . Μη μπορώντας να κάνει πράξη όλα αυτά που κάνει στις ταινίες του αναγκάζεται απ τους ληστές να φανεί αυτός ως ο εγκέφαλος της ληστείας . Το σοκ μεγάλο για τα ΜΜΕ που αντικρίζουν τον αγαπητό ήρωα να κλέβει για να επιβιώσει αφού το ταλέντο που διέθετε μέχρι πρότινος έπαψε να πουλάει .

Δείτε την ιδικά αν δεν συμπαθείτε ιδιαίτερα τον ΒΑΝΤΑΜ




Πέμπτη, 7 Μαΐου 2009

6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικ. Μήκους Νάουσας






ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ 1



FICTION PROJECTIONS PROGRAMME
6th NAOUSSA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
SCREENING ROOM 1



ΠΕΜΠΤΗ | THURSDAY 7/5 - 21.00


BECAUSE THERE ARE THINGS YOU NEVER FORGET
Lucas Figueroa [Spain]

EVENING SONG
Frauke Thielecke [Germany]

OLYMPICS
Magali Bayon [Argentina]

ΜΑΡΙΖΑ
Κωνσταντίνος Κρυστάλλης | Konstantinos Krystallis [Greece]



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | FRIDAY 8/5 16.15

DIGGING IN THEIR HILLS
Amanda Castro Garcia [Spain]

TEAM SLEEP
Danann Breathnach [Ireland]

CHICKEN RICE MYSTERY
Edmund Yeo [Malaysia]

THE BIRTH
Sirin Burcu Aykar [Turkey]

ENDLESS JOURNEY
Henry Warnakulasuriya [Sri Lanka]

ESCAPE
Helena Yli-Kyyny [Finland]



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | FRIDAY 8/5 18.00

EDRADA GOODBYE?
Ruben Rios [Spain]

BLACK OUT DATE
Julia Frick [Austria]

IMAGINARY FRIEND PRACTICAL MANUAL
Ciro Altabas [Spain]

SACRAMENTO
Nicolas Tannchen [Argentina]

MOTHER, MINE
Susan Everett [United Kingdom]

THE UMBRELLA
JOYCE A NASHAWATI [Lebanon – Greece]



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | FRIDAY 8/5 19.30

BASILICUM & BRANDNETELS
Leyla Everaers [Netherland]

FRANCOIS
Dario Gorini [Italy]

SHADOWS IN THE WIND
Julia Guillen Creagh [Spain]

TRES
Dariela Ludlow [Mexico]

DOCTOR’S OFFICE 16
Jose Manuel Carrasco [Spain]



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | FRIDAY 8/5 21.30

PET SHOP
Μιχαήλ – Γαβριήλ Ζενέλης |Michael – Gabriel Zenelis [Greece]

Η ΑΡΚΟΥΔΑ | BEWARE BEAR
Βικτώρια Βελλοπούλου | Victoria Vellopoulou [Greece]

ΕΠΙΣΚΕΨΗ | THE VISIT
Κατερίνα Γκιουλμιχαλάκη | Kathrin Gioulmichalaki [Greece]

ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΑΓΓΕΛΩΝ | ANGEL'S BET
Χρήστος Ζαχαράκης | Chris Zaharakis [Greece]

ΜΑΖΙ | TOGETHER
Δημήτριος Νάκος | Dimitris Nakos [Greece]

BELLA
Ελένη Τριανταφυλλοπούλου | Eleni Triantafyllopoulou [Greece]

ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ | PHANTOMS
Νίκος Τραχανάς – Άγγελος Αλετράς | Nikos Trahanas – Aggelos Aletras [Greece]



ΣΑΒΒΑΤΟ | SATURDAY 9/5 16.15

I HEARD YOU LOOKING
Yang-Lun Hsiao [Taiwan]

DOWN THE RABBIT HOLE
Eva Pervolovici [Romania]

TOMAS AND MILENA
Marc Bader [Czech Republic]

LIMINAL
Stephen Keep Mills [USA]

THE CHOICE
Tito Fernandes [Portugal]




ΣΑΒΒΑΤΟ | SATURDAY 9/5 18.00

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΕΙΠΝΟ | INVITATION TO DINNER
Σπύρος Αμοιρόπουλος | Spyros Amiropoulos [Greece]

ΕΝ ΘΕΡΜΩ | SUNNY DAY
Ανθή Νταουντάκη | Anthi Daoudaki [Greece]

THE BEAR AND THE RABBIT
Σπύρος Ιακωβίδης | Spyros Iakovidis [Greece]

ΜΙΚΑΕΛΛΑ | MIKAELLA
Γιάννης Δαμόπουλος | Giannis Damopoulos [Greece]

ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΜΑΧΗ | A SMALL BATTLE
Χάρης Πάλλας | Haris Pallas [Greece]

ON SELF SEDUCTION
Νίκος Κατικαρίδης | Nikos Katikaridis [Greece]



ΣΑΒΒΑΤΟ | SATURDAY 9/5 19.30

THE HOSPITAL
Ivan Seoane [Spain]

KAMIKAZE
Leandro Bartoletti [Argentina]

THE OPTICIAN
Jane McGee [United Kingdom]

DO NOT FALL ASLEEP
Salvador Jimenez [Spain]

MADRID – MOSCOW
Javier San Roman [Spain]



ΣΑΒΒΑΤΟ | SATURDAY 9/5 21.30

SHORESH AND SHIRIN
Katrin Gebbe [Germany]

FLEETING THE LOVE
Massimiliano Camaiti [Italy]

3X3
Nuno Rocha [Portugal]

BEHIND THE CURTAINS
Gregorio Muro – Raul Lopez [Spain]

AGAPE
Slobodan Maksimovic [Slovenia]

2 BIRDS
Runar Runarsson [Iceland]




ΚΥΡΙΑΚΗ | SUNDAY 10/5 16.15

ATA
Cagla Zencirci – Guillaume Giovanetti [France]

4 KILOMETERS
Miri Shapiro [Israel – United Kingdom]

RED LETTER
Edilberto Restino [Brazil – United Kingdom]

TO DISAPPEAR
Javier Cortiellas [Argentina]

GILLES
Constant Mentzas [Canada]



ΚΥΡΙΑΚΗ | SUNDAY 10/5 18.00

NOT A GOOD IDEA
Ugo Sanz [Spain]

RIPPLE
Paul Gowers [United Kingdom]

SKETCHES
Daniel Baldotto [Cuba]

PASEO
Arturo Ruiz Serrano [Spain]

SIX BLOCKS WIDE
Yuri Shapochka [USA]

A BETTER LIFE
Luis Fernando Reneo [Spain]



ΚΥΡΙΑΚΗ | SUNDAY 10/5 19.30

SCHAUTAG
Marvin Kren [Germany]

MADE BY MAGGIE
Jennie Kong [United Kingdom]

THANKS
Benedikt Erlingsson [Iceland]

THE PROMISE
Ilaria Goddani – Giuliano Oppes [Italy]

EVE
Thanos Psychogios [United Kingdom]

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ
6ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΝΑΟΥΣΑΣ
ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ 3

ANIMATION PROJECTIONS PROGRAMME
6th NAOUSSA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
SCREENING ROOM 3



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | FRIDAY 8/5 19.00

THE WILD FIELDS AND THE WARRIOR
Nils Eckhardt [Germany]

DONA GRACA
Ana Santos – Maria Neves – Sofia Miranda [Portugal]

STRUCTURES
Jasper Kuipers [Netherlands]

CABARET KADNE
Anna Solanas – Marc Riba [Spain]

HEY
Guy Ben Shetrit [Israel]

THE NOISY SECOND FLOOR
Yusuke Fujikawa [Japan]

THE CABLE CAR
Claudius Gentinetta [Switzerland]

ACCORDING TO BIRDS
Linde Faas [Netherlands]



ΣΑΒΒΑΤΟ | SATURDAY 9/5 19.00

ΜΑΡΙΖΑ
Κωνσταντίνος Κρυστάλλης | Konstantinos Krystallis [Greece]

THE TINY FISH
Sergei Ryabov [Russia]

THE PORTRAIT OF THE PEST
Lucila Las Heras [Argentina]

HE WHO LAUGHS LAST
Miroslav Jovic [Serbia]

LEO
Fernando Cortizo Rodriguez [Spain]

CREEPIN’ TOOTH
Stefano Susco [Italy]

RASCAL’S STREET
Marcos Valin – Maria Monescillo – David Priego [Spain]

GREED
Claudio Sa [Portugal]

LIVING IN THE TREES
Vitor Lopes [Portugal]



ΚΥΡΙΑΚΗ | SUNDAY 10/5 19.00

THE PAINTER OF THE SKIES
Jorge Morais Valle [Spain]

ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ | A DROP IN THE OCEAN
Θόδωρος Βενέρης – Δημήτρης Χελιώτης | Thodoris Veneris – Dimitris Heliotis [Greece]

CHECKOO
Erik Rosenlund [Sweden]

WOE TO THE ONE WHO IS ALONE
Rozic Ivanec – Neva Filip [Croatia]

TRICKSTER
Alexander Pohl [Germany]

THUNDERSTRIKE
Alvaro Barbosa – Joao Rema [Portugal]




ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ
6ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΝΑΟΥΣΑΣ
ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ 2

EXPERIMENTAL FILMS PROJECTIONS PROGRAMME
6th NAOUSSA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
SCREENING ROOM 2



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | FRIDAY 8/5 – 17:00

OTTANA
Pietro Mele [Italy]

BLESSING
Tanja Koljone [Finland]

CSO 1M
Andre Sier [Portugal]

DISFORME
Arthur Tuoto [Brazil]

DRISHTI 3
Jen-Kuang Chang [Taiwan]

ALONE
Gerard Freixes [Spain]

DIFFERENCE AND REPETITION
Kim Yeonjeong [South Korea]

THE GIFT
Toni Koscina [Croatia]

KISS ME
Simone Stoll [Germany]



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | FRIDAY 8/5 – 18:00

WHATEVER
Andrei Woijtas [Poland]

THE PRAYER
Levy Yonetran [France]

MOBILE POSTCARD SERIES
Peter Vadocz [Italy]

ALO TOPIA
Αντωνία Θωμοπούλου | Antonia Thomopoulou [Greece]

SUMMER RECOLLECTIONS
Γιώργος Αγγελούδης | George Angeloudis [Greece]

THE FIERCEST BRANCH
Antoni Siarkiewick [USA]

MOTION
Robin Whenary [United Kingdom]

VAGABOND REALITY | ΠΛΑΝΟΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
Αγγελική Μαλακασιώτη | Angeliki Malakosioti [Greece]

GREEN
Kamil Mingu [Turkey]



ΣΑΒΒΑΤO | SATURDAY 9/5 – 17:00

AND WHEN THE HIGHER SKY OPENS
Taron Petrosian [Armenia]

THERE AND BACK
Alicia Febermaun [United Kingdom]

SEVEN KILOMETERS FROM HERE
Nicolas Testo [Argentina]

FABRIK
Ulrike Bohnisc [Turkey]

ON THE ROOF
Henry Gwiazda [USA]

EXCERPT
Guli Silberstein [Israel]

UNTITLED
Riebel Stefen [Germany]

MISSION TO KADERSTAN
Arjan Brentjes [Netherlands]

FAKE
Marie Magescas [France]



ΣΑΒΒΑΤΟ | SATURDAY 9/5 – 18:00

DISTANCES
Liliana Resnick [Croatia-USA]

HUG, HANG, HUNGER | ΑΓΚΑΛΙΑΣΜΑ, ΚΡΕΜΝΩ, ΠΕΙΝΑ
Μπουρουλίτη Δήμητρα | Bourouliti Dimitra [Greece]

RED RIDING HOOD IS DEAD
Γρηγόρης Δροσίδης | Grigoris Drosidis [Greece]

SNOW IN BEIJING
Marina Fomenko [Russia]

BURNING PHANTOM
Agricola de Cologne Wilfried [Germany]

MIDNIGHT QUARANTINE
Χαρά Κλη | Hara Kli [Greece]

THE FACE
Barca Michel [Italy]

RESONANCES
Ismail Bahri [Tunisia]

FREEZE
Marcus Shahar [Israel]



ΚΥΡΙΑΚΗ | SUNDAY 10/5 – 17:00

EDEN END
Enrique Baixeras [Spain]

MOUNTAIN WATER PAINTING
Christin Bolewski [Germany]

MAYA
Joe Candido [Italy-Finland]

+ 1 oC
Denes Ruzsa [Hungary]

EMPTY DOORS
Vallone Marisa [Italy]

NAKED
Kika Nikoleta [Brazil]

HOW TO SING WITH A FISH
Antti Savela [Sweden]

THE DEATH OF NATURAL LANGUAGE
Clint Enns [Canada]



ΚΥΡΙΑΚΗ | SUNDAY 10/5 – 18:00

UNTITLED | ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ
Κυριάκης Βασίλης | Kyriakis Vasilis [Greece]

MOONDANCE
Tatiana Konstantinova [Russia]

ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΘΑΛΑΜΟΣ | CAMERA OBSCURA
Βίκυ Αθανασοπούλου | Vicky Athanasopoulou [Greece]

ΤΑΞΙΔΙΑ | TRAVELS
Μάνος Κατσαρής | Manos Katsaris [Greece]

PENNY FARTHING
Mikio Saito [Japan]

AYRE
Stassen Frank [Netherlands]

23 SECONDS
Antonella Bianco [Italy]

TACIT
Gaston Bergamin [Argentina]

ΧΡΩΜΑ-ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ | COLOR-EMOTION
Μπενέκου Ειρήνη | Benekou Irini [Greece]